Biopsje cienkoigłowe
Żadna z obecnie stosowanych technik obrazowania nie umożliwia postawienia rozpoznania typu zmiany w piersiach. W oparciu o badania obrazowe (USG, mammografia) możemy wykryć zmianę, określić jej strukturę i lokalizację, mieć sugestie co do typu zmiany (łagodna czy złośliwa), podjąć decyzję co do dalszej diagnostyki.

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana (BACC) jest jedną z metod ustalenia ostatecznego rozpoznania w oparciu o ocenę mikroskopową materiału uzyskanego przy pomocy nakłucia zmiany cienką igłą i pobraniu materiału, z którego wykonuje się rozmaz cytologiczny.

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana pozwala na jej pełne zastosowanie w praktyce ambulatoryjnej do oceny wszystkich typów zmian ogniskowych, zarówno klinicznych jak i subklinicznych. Jest podstawową metodą w opróżnianiu torbieli piersi. Wykonywana pod kontrolą USG umożliwia precyzyjną lokalizację zmiany i pobranie materiału ze zmienionego chorobowo miejsca, nawet niewyczuwalnego palpacyjnie.

Metoda ta nie wymaga wcześniejszego przygotowania do zabiegu, powoduje minimalny dyskomfort (ukłucie igłą), nie wymaga znieczulenia, nie deformuje skóry i utkania piersi, jest praktycznie pozbawiona powikłań. Umożliwia szybkie uzyskanie wyniku badania i podjęcie decyzji co do dalszego postępowania.

Zaletami biopsji pod kontrolą USG w porównaniu z innymi technikami są:
wygoda (nie wymaga znieczulenia ani kompresji piersi) szybkość możliwość uwidocznienia całej procedury w realnym czasie (co zwiększa dokładność)


Zakład Diagnostyki
i Profilaktyki Wad Wrodzonych
Instytutu "Centrum Zdrowia Matki Polki"
i Uniwersytetu Medycznego
czytaj...czytaj...


SZCZEPIENIA PRZECIW HPV Profilaktyka raka szyjki macicyczytaj...


Vademecum zdrowia kobiety - ginekologia i położnictwoczytaj...


Odwiedziało Nas:

b.muszynska@gynae.pl